Jak správně nalepit tapetu krok za krokem

Jak správně nalepit vliesovou tapetu

Vliesové tapety dodáváme vždy navinuté v jedné roli šířky 50cm (nebo 75cm).

K nalepení tapety potřebujete:

  • Kvalitní tapetové lepidlo – naleznete jej zdarma přiloženo v balíku s tapetou
  • Váleček nebo štětec na nanášení lepidla na zeď
  • Metr a tužku na vyznačení svislých čar (vodováha nebo laserový kříž mohou pomoci)
  • Jemný suchý hadřík nebo tapetovací kartáč
  • Ostrý odlamovací nožík na závěrečný ořez tapety (po zaschnutí lepidla = cca 24 hod)
  • Dobrou náladu, bude to hračka

 

Předem je nutné mít povrch zdi, na kterou chcete nalepit tapetu, čistý, ideálně zbavený případných předešlých nátěrů a zbytků původních tapet nebo ostrých výčnělků omítky, zkrátka rovný a čistý. Pomůže i kousek smirkového papíru na srovnání drobných nedostatků povrchu, povrch pak ale nezapomeňte omést nebo otřít. Doporučujeme před samotným lepením použít hloubkový penetrační nátěr, který nejlépe sjednotí savost celého povrchu zdi a umožní dokonalé přilepení tapety.

Tapetu nastříhejte na jednotlivé pruhy dle značek. Zde určitě věnujte pozornost pořadí jednotlivých nastříhaných pruhů aby nedošlo k jejich záměně a tím znehodnocení motivu na tapetě.

Narýsujte si svislé čáry na stěně, dle zvolené tapety 50cm nebo 75cm od sebe, i pro následnou kontrolu umísťování a svislosti jednotlivých pruhů.

Při použití vliesové tapety natřete lepidlem vždy pouze stěnu kde budete lepit nový nebo další pruh tapety, vliesové tapety se lepidlem nenatírají (!). Taky to nepřehánějte s vrstvou lepidla, aby po zaschnutí hodně promáčené tapety nevznikla škvíra mezi jejími jednotlivými pruhy.

Poté lepte pruhy tapet směrem shora dolů bez přesahu k sobě tak, aby se dotýkaly hranami, ne přes sebe, čímž by mohlo dojít k deformaci motivu tapety. Lehce suchým hadříkem nebo tapetovacím kartáčem vyhlazujte pruh shora dolů a od středu směrem doleva i doprava k okrajům pruhu. Hadříkem opravdu lehce, ať nedojde k poškození povrchu tapety.

Po nalepení celé tapety zkontrolujte, zda se na některých místech neobjevily vzduchové bubliny, ty pak lehce propíchněte jehlou nebo špičkou nožíku a vyhlaďte. Zkontrolujte i spoje jednotlivých pruhů, pokud nejsou někde dostatečně přilepeny, naneste kousek lepidla pod odchlípnuté části a jemně dohlaďte.

Po úplném zaschnutí lepidla, tedy cca po 24 hodinách, přesahující kusy tapet odřízněte ostrým odlamovacím nožíkem.

Návod na lepení fototapet

HOTOVO, Gratulujeme!

A jak je to se samolepicími tapetami?

Podklad stěny si připravte úplně stejně, jak je popsáno výše u tapet vliesových, tedy rovný a čistý, zbavený všech nerovností a výčnělků. Hloubkový penetrační nátěr zajistí před lepením tapety sjednocení savosti povrchu zdi a dokonalé přilnutí tapety.

Pokud se chystáte pomocí samolepicí tapety ozdobit nebo renovovat např. nábytek nebo kuchyňskou linku, taktéž zajistěte rovný a hladký povrch podkladu, nejlépe na závěr přípravy ještě odmastěte povrch ředidlem. Pokud budete renovovat dřevěný nábytek, pak pamatujte, že neošetřené dřevěné plochy bude nutné natřít základem na akrylové bázi.

Tužkou si vyznačte svislé čáry, kam budete lepit jednotlivé pásy samolepicí tapety. Tapetu nastříhejte na pásy podle značek, nepopleťte jejich pořadí.

Začněte z levého horního rohu. Odlepte kousek ochranné fólie z prvního pásu a nalepte jej k hornímu okraji stěny. Postupně směrem shora dolů odlepujte ochrannou fólii, lepte tapetu na zeď a zároveň tapetovacím kartáčem nebo jemným hadříkem vyhlazujte vzduchové bubliny odshora dolů a do stran. Další pás tapety lepte přímo k hraně předcházejícího pásu, nepřekládejte je přes sebe.

Jakmile budete mít nalepeny všechny pásy tapety, vzduchové bubliny, které se Vám nepodařilo odstranit při lepení, na závěr propíchněte špendlíkem a jemně dovyhlaďte hadříkem nebo kartáčkem. Dávejte pozor abyste příliš silným tlakem na hadr nebo kartáč nepoškodili potisk tapety. 

Po 24 hodinách, kdy je už tapeta pevně přilepena k povrchu a pokud je potřeba, ostrým odlamovacím nožíkem odřízněte přebytečné okraje tapety.

Návod na lepení samolepicích fototapet

Užijte si design, který jste si vybrali a pokud se někdy později zamilujete o jiného motivu a budete se rozhodovat o výměně tapety, nezoufejte, původní tapety lze vždy pomalým tahem postupně shora dolů strhnout tak, že nepoškodíte povrch stěny nebo nábytku.